מן הנעשה בקליטה-חודש אוגוסט

מן הנעשה בוועדת קליטה- אוגוסט 2023

שנה מלאה עשייה עברה עלינו בוועדת קליטה, וכעת עם סיומה נרצה לעדכן ולשתף את ציבור החברים בעשייה הרבה של הועדה.

הקליטה בחוקוק תופסת תאוצה, אנו מקבלים פניות רבות ממועמדים שרוצים לבוא ולהיקלט בחוקוק, כמו גם פניות רבות מבנים שרוצים לחזור. הועדה עושה מאמצים רבים על מנת להביא לחוקוק קליטה איכותית, אנשים שרוצים להיות חלק מהקהילה שלנו, תוך שמירה על ערכי הקיבוץ, ותוך התחשבות בנקודה בה חוקוק נמצאת כיום, במספר וגילאי הילדים של המשפחות הנקלטות ועוד ועוד. אנו נשאלות לא אחת על נושאים המגיעים לשולחנה של הוועדה , וברצוננו להביא את המידע לציבור באופן מסודר :

הרכב וועדת קליטה- כיום ועדת קליטה מורכבת מ- 2 מנהלות קליטה (דקלה ושונית) ועוד 6 חברי וועדה (הדס, עדי, רונית ד, רונית צ', פבלו ולילך). בימים אלה אנו עובדים על ניסוח והגדרה לוועדה שיכלול בין היתר זמן קדנציה, מספר חברים, זמני תחלופה וכו', שיובא לאישור מזכירות ולאחר מכן לידיעת הציבור. בהזדמנות זו נרצה להודות מקרב הלב לחברי וחברות הועדה הנפלאים שמקדישים מזמנם וממרצם על מנת למנף ולמקצע את תהליך הקליטה בחוקוק. תודה לכם!

תהליך הקליטה- במהלך השנה החולפת ועדת קליטה דייקה עוד את תהליך הקבלה וההתאקלמות, הלוא הוא- תהליך הקליטה. תהליך הקבלה כולל ראיון היכרות, חתימה על טופס כניסה לתהליך, אבחון כלכלי (ע"י מכון 'טנא'), אירוח אצל משפחות בחוקוק, ואבחון חברתי (ע"י מכון בהתאמה). כלל המשפחות שעוברות את השלבים האלו, מגיעות לוועדת קליטה- ועדה חגיגית המתקיימת בחודש ינואר, בה נבחרות 7 המשפחות שיעברו להתגורר בחוקוק באותו קיץ. השנה למשל, הועדה בחרה 7 משפחות מתוך 11 שהגיעו לשלב זה. השינוי המשמעותי הוא שהביקוש עלה וכך יש לוועדה את האפשרות לבחור את המשפחות המתאימות ביותר. לאחר שלב ועדת קליטה, המשפחות מגיעות לכנס נקלטים בו הן פוגשות אחת את השנייה. גילינו כי להשתייכות לקבוצת שווים במהלך שנת המגורים בחוקוק, ישנה משמעות רבה ואנו מטפחים את תחושת השייכות של אותה קבוצת נקלטים. ( מצ"ב במסמך זה פירוט תהליך הקבלה )
לאחר המעבר לחוקוק, מתחיל תהליך ההתאקלמות. תהליך זה כולל חובת מגורים בחוקוק לפרק זמן של לפחות 8 חודשים לפני עלייה לאסיפה, סמינר נקלטים- מפגשים חודשיים עם תוכן משתנה הקשורים בהיבטים שונים בחיי הקיבוץ, ליווי על ידי מנהלות הקליטה ומשפחות מאמצות, קיום שיחות חתך, והשתתפות באירועים עד לעלייה לאסיפה והצבעה בקלפי. עבדנו ודייקנו עוד את תהליך ההתאקלמות בחוקוק (מצ"ב מסמך תהליך ההתאקלמות לשנה הקרובה). שינוי משמעותי נוסף שקרה השנה בוועדת קליטה הוא עיגון תהליך הקליטה בתאריכים וזמנים. כך המיון הראשוני של המשפחות- ראיון ההיכרות, האבחונים והאירוח אצל משפחות חוקוקיות, מתחיל ביולי ומסתיים עד ינואר, אז מתקיימות ועדות הקליטה בהן נבחרות 7 המשפחות שיעברו בקיץ לחוקוק. לאחר המעבר לחוקוק המשפחות נדרשות לתהליך התאקלמות שבסופו הן עולות להצבעה באסיפה ובקלפי. אנו שואפים לכך שיהיה מועד אחד בשנה לעלייה לקלפי- בכל חודש מאי, כך אנו מצליחים לייצר תהליך שלו התחלה, אמצע וסוף.

מבנה התשלומים של הנקלטים- ועדת קליטה אישרה השנה במזכירות, מבנה תשלומים חדש ומעודכן (מצ"ב למסמך זה). מבנה התשלומים משקף את הרצון והצורך ליישר קו, וכן משקף את עליית המחירים הכללית במשק. תוספת חשובה במבנה התשלומים החדש, היא סעיף התקורות, אשר מאפשרת לנו לייצר תקציב מסודר לוועדה. תשלום התקורות ע"י הנקלטים עתיד לכסות הוצאות משפטיות, עלויות כנסים וסמינר נקלטים, משכורות ועוד, כך שלא "יפלו" יותר על ההוצאות השוטפות של תזרים הקהילה.

הסכמים וחתימות- לפני עליית המשפחות לאסיפה ולקלפי, הן נדרשות לתשלום מלא ולחתימה על הסכמים: הסכם חברות, נספח דיור והסכם שיוך. השנה עברנו לעבוד באופן מלא עם משרד עו"ד שלמה כהן, ואנו מלווים באופן צמוד ע"י עו"ד אריאל לוינגר שגם חידש בעבורנו את הסכם החברות ונספח הדיור. יחד עם אריאל, אנו עובדים גם עם עו"ד רותם ליכטנשטיין, גם הוא ממשרד שלמה כהן, אשר מלווה אותנו בכל סוגיית המשכנתאות מול הבנקים ביום ש'אחרי השיוך'. הבשורה המשמעותית היא, שהיום לחוקוק קיימים כתבי התחייבות ואפשרות לקחת משכנתא מ-4 בנקים: פועלים, דיסקונט, לאומי ומזרחי. בשונה מהימים של 'לפני השיוך', היום האפשרות ללקיחת משכנתא כוללת גם את רכיב שווי הקרקע, דבר שפותח בפני חברים שבונים או משפצים אפשרויות חדשות.

דירות להשכרה- נושא חם ובוער בחוקוק. לשמחתנו הרבה, הביקוש לדירות בחוקוק עלה, ויחד עם הדרישה למגורים בחוקוק מהמשפחות הנקלטות טרם עלייה לאסיפה וקלפי (אין אפשרות כיום ל'קליטה מרחוק'), הדבר דורש ניהול מדויק של משאב הדירות. במהלך השנה החולפת, עבדנו באופן צמוד עם נועם רובין (תודה ענקית לך נועם), על צפי והכנה לקראת הקיץ הקרוב. היה חשוב מאוד לוועדת קליטה ש-7 משפחות הנקלטים שיגיעו לחוקוק בקיץ 2023 יקבלו דירות טובות, משופצות, המתאימות לצורכיהן. השימוש בדירות היורשים התגלה כמורכב ובעייתי מכל מיני סיבות ולכן השנה ההתכווננות הייתה אך ורק כלפי דירות קיבוץ. 2 משפחות שמגיעות אלינו הקיץ (כתר וזילברמן), יגורו בדירות בקומותיים- אזור שהודות לנקלטים עובר ועוד יעבור בחודשים הקרובים מתיחת פנים משמעותית (תודה גדולה לאדי על ההירתמות והנכונות לסייע בשיפור הנראות). משפחה נוספת (מרי) תגור בשכונה האמריקאית, עוד משפחה (בטת) תגור בבית אגודה, ו-3 משפחות נוספות (עבו, כהן וחבס) יכנסו לדירות בקסבה, שלאט לאט הופכת גם היא לשכונה עם נראות טובה יותר ואולי אפילו, תצליח בקרוב שלא להיראות כמו קסבה. הלוואי. טלמור סלע, שהחליף את נועם, נרתם לטובת המהלך ואכן הצליח להעמיד דירות מצוינות לנקלטים החדשים (תודה לך טלמור). חשוב לנו להדגיש בהקשר זה, ועדת קליטה נדרשת להביא 7 משפחות לאסיפה וקלפי בכל שנה ועל כן זקוקה למינימום של 7 דירות בכל קיץ, אך אין זה אומר שלא תמצאנה דירות לבנים חוזרים.

בנים חוזרים- כיום ההתנהלות בחוקוק היא כזו שכל בן שרוצה לחזור, גם מבלי להיכנס לתהליך הקליטה, יכול ומוזמן לעשות זאת. אנו מקבלות פניות רבות מבנים, שמבקשים קודם כל להגיע ולגור בחוקוק לפרק זמן מסוים לפני כניסה לתהליך והדבר כמובן מבורך. האם הם נחשבים כקליטה או לא כקליטה? כנראה שזה לא משנה. לבנים חוזרים תמיד יהיה מקום בחוקוק. יחד עם זאת, יש לזכור כי אנו כוועדת קליטה נדרשים כיום להביא להצבעה בקלפי בכל שנה כ-7 משפחות לקליטה. היות וחלק ממסלול הקליטה בחוקוק כולל חובת מגורים, עלינו לקחת בחשבון נתון זה ולכן לא ניתנת לבנים האפשרות לבחור את הדירה, אך תמיד תוצג בפניהם אפשרות ואופציה לדירה בהתאם לתאריך בו הם מבקשים לעבור לחוקוק.

בנייה בשכונה החדשה- בין שלל הנושאים בהם עוסקת ועדת קליטה, מעקב הבנייה הוא בין המרכזיים שבהם. על מנת להצליח ולספק דירות המתאימות לצורכי הנקלטים, יש צורך לדאוג לכך שחברים חדשים השוכרים כיום דירות בחוקוק, יעמדו בלוחות הזמנים ויבנו את ביתם בשכונה החדשה/בישוב הישן דבר שיאפשר רוטציה בדירות. הייתה זו משימה לא קלה, אך אנו גאים היום בתנופת הבנייה אותה ניתן לראות בשכונה החדשה, וכן בהשרשת הנורמות לפיהן מרגע  מעבר הקלפי והכניסה לחברות, יש להתחיל ולקדם את הבנייה. כל משפחה שעברה קלפי מודעת לכך שתוך 6 חודשים ממעבר קלפי עליה להגיש בקשה לקבלת היתר וכן כי עליה לסיים את הבנייה ולהיכנס לגור בבית החדש תוך 3 שנים מיום מעבר הקלפי. תנופת הבנייה ניכרת לעין ולאוזן ונראה כי כך נצליח להמשיך ולספק אפשרות למגורים בחוקוק בעבור הנקלטים שיגיעו בשנים הקרובות. בנוסף תנופת הבנייה גורמת לכך שהשכונה החדשה מתחילה לקבל צורה ולהיות מאוכלסת. כיום מתוך 34 מגרשים שכבר שווקו,  10 מאוכלסים, 9 בבנייה, ו-15 נוספים בשלבים שונים של לפני הבנייה (מצ"ב למסמך זה מפת השכונה החדשה הכוללת את סימון המגרשים כיום).

מסמך עקרונות הקליטה- אי שם בשנת 2011, כאשר חוקוק התחילה לחלום את הקליטה והקבלה לחברות, יצא מסמך שנקרא- 'מסמך עקרונות הקליטה', בו פורטו דגשים מרכזיים ביחס לקליטה בחוקוק. מאז זרמו קצת מים בנהר והיה צורך בעדכון המסמך. אנחנו נמצאים בישורת האחרונה ובקרוב נביא את המסמך המעודכן לאישור מזכירות ואסיפה. במסמך עקרונות הקליטה, מעוגנות בין היתר זכויותיהם של בנים של חברים חדשים וקיימים בו דגשים ושינויים נוספים הנדרשים לתקופת הזמן הזו.

בתי יורשים- השיוך בחוקוק הושלם בחודש מאי 2022. על פי תקנון השיוך יורשים רשאים להשכיר את הנכס למשך פרק זמן של עד-3 שנים מרגע סיום השיוך, או מתאריך פטירת החבר, המאוחר מבניהם, אז הם מחוייבים להעביר את הזכויות בנכס. אנו מקיימים קשר עם חלק מהיורשים וגאים לספר כי אפילו הושלמה בחוקוק עסקת יורשים ראשונה- יואב פוליאק, בנם של תרצה ויוסי פוליאק זיכרונם לברכה, העביר את זכויותיו בנכס לחברים החדשים- נועה ועדי בכור. למדנו רבות מהעסקה הראשונה, וכעת אנו כבר יודעים טוב יותר לתת מענה לכל השאלות. בחודשים הקרובים נעביר מסמך אינפורמטיבי מסודר לכל היורשים, כך שיוכלו להתכונן ולקבל החלטות ביחס לנכסים שירשו. נבהיר כי קניית בית יורשים, מותנית תמיד במעבר כל תהליך הקבלה וההתאקלמות ובעלייה לאסיפה וקבלת 2/3 מקולות המצביעים בקלפי.

לסיכום- תהליך הקליטה דורש מעורבות רבה של חברי חוקוק כקהילה קולטת. בפועל זה אומר שאנו זקוקות להירתמות של משפחות שיתנדבו וישמשו כמשפחות מארחות, משפחות מלוות ומשפחות מאמצות. לשמחתנו בחוקוק יש היענות רבה ואנו רוצות להודות מקרב הלב לכל משפחות החברים שפתחו את דלתם ואת ביתם והסכימו לסייע במאמצי הקליטה. תודה!

השנה קלטנו לחברות 7 משפחות חדשות- טלמור ואור-אלי סלע, אסף ודפי אייזיק, סיגל ומשה פינגלה, גיא ומאיה גרסול, רותם ורותם מנטקה, נתנאל ומורן פטרסון ועדי ונועה בכור. אנו רוצים לברך את המשפחות החדשות על קבלתם לחברות ולאחל להם ולנו המשך התאקלמות והשתרשות מיטביים בחוקוק.

אנו מזמינות אתכם להמשיך לשאול ולהתעניין בנושאים הקשורים לקליטה
בברכת המשך קליטה מוצלחת וקיץ נעים עד כמה שניתן,

דקלה ושונית בשם ועדת קליטה.

תהליך הקבלה :

קבלת שאלון הכרות

חזרה לפניות רלוונטיות לקליטה של אותה שנה

ביצוע ראיון הכרות

חתימה על טופס הרשמה לתהליך ותשלום דמי רצינות

ביצוע אבחון כלכלי

ביצוע אבחון חברתי

אירוח בקיבוץ – משפחות מארוחת

מפגש עם וועדת הקליטה

תשלום תקורות

כנס נקלטים – מפגש משפחות והגרלת סדר בחירת מגרש

זום לבחירת המגרשים

חתימה על טופס שמירת מגרש

מפגש אישי של כל משפחה עם בעלי תפקידים בקיבוץ ( מזכירת הקיבוץ, מנהלת חינוך, אחראי

השכרות ) הצגת הדירה המיועדת להשכרה

חתימה על חוזה שכירות

השתתפות באירועי תרבות

מעבר לקיבוץ

 

 


 

 

תגובות

באפשרותך להגיב כאן

שם
תוכן התגובה