קייטנה בחופש הגדול

יולי אוגוסט במערכת החינוך

והימים ימי ראשית הקיץ
ימי ראשית
בבוסתנים צבר ועץ הזית
רוח חרישית

 

עכשיו כשבית הספר הסתיים והחום הגדול הגיע, מגיעה גם סופה של שנת הלימודים הנוכחית. האוירה ומצב הרוח מרוממים, אך יש גם צביטה קטנה של היפרדות מהשנה החולפת ומהמעברים הקרובים של חלק מהילדים בין הבתים. עם זאת השגרה עדיין ממשיכה ובכל בית מקבלים את תקופת הקיץ באופן שונה:

בפעוטונים יש אתגר אמיתי של מקומות בטבע קרובים, אליהם יכולים הקטנטנים להגיע במהלך טיול בימים חמים אלה. בבית סביון שבו נמצאים הפעוטות הצעירים ישנם בוגרים שהולכים כבר כמה חודשים, אך הם עדיין לא מיטיבי לכת וישנם צעירים שעדיין נזקקים להינשא בעגלול.

חוקוק לא התברכה בשבילים מוצלים ופינות ירוקות עם מרבדי דשא ולכן אין הרבה מקומות אליהם ניתן לקחת את הקטנטנים. לשם כך הוקמו שתי פינות חמד קרובות לבית, שבעתיד הקרוב יספקו את הצורך באתר אטרקטיבי, מוצל וקרוב.

פינה אחת היא הבוסתן הקטן שנמצא בין בית רקפת לכולבו, שבה העצים קיבלו "שמלה" והונחו שני ספסלים מעץ תחתיהם. בהמשך נשים גדר מסביב לשטח זה על מנת לאפשר לילדים להסתובב בחופשיות מבלי להגיע אל הכביש.

פינה שנייה נמצאת בצמוד לכוורת, היכן שניטע עץ התות בט"ו בשבט. בהמשך השבוע יזרע שם גם דשא בתקווה שייקלט. תודה גדולה לאדי שדואג לקדם את הפרויקט אפילו בימים חמים אלה.

 

גן חצב גם כן מרגיש את הקיץ במספר דרכים. ראשית הגננת שני והגננת אורית יצאו לחופשת משרד החינוך והילדים נפרדו מהן ומהשנה במסיבת סיום משותפת עם ההורים. את שני ואורית מחליף הצוות המסור שעבד ודאג לילדים כל השנה: ליאור, קרולינה ונועם.

כמו כן נפרדנו מילדי בית ראשון במולדת שהיו אתנו מספר חודשים והמשיכו לדרכם בארץ ישראל. אנחנו בטוחים שהחוויה הראשונה שלהם עם ילדי חוקוק היא חוויה שאותה הם יזכרו לכל החיים.

 

 

אם ראיתם ילדים תלויים על חבלים מעצי האורן שליד הספרייה סימן שקייטנת הכוורת התחילה! הקייטנה ב-ה' הידיעה התחילה עם סיום הלימודים וילדי הכוורת נהנים משלל פעילויות מאתגרות, מהנות, מרגשות ומגבשות.

כל שבוע מוקדש לנושא אחר ובכל יום הילדים חווים פעילות בהתאם לנושא הנבחר. המדריכים עובדים קשה מאוד בלתת לילדים חווית שיא אך בו זמנית להמשיך ולשמור על הכללים והדינמיקות החברתיות של היום יום.

קבוצת הילדים בכוורת המורכבת מילדים שנולדו בחוקוק, ילדים שעברו לחוקוק בקליטות מוקדמות וילדים שנקלטו רק בתחילת שנה זו, מסיימת כקבוצה מגובשת שבה לכל ילד יש מקום בקבוצה והוא יודע שהכוורת היא הבית השני שלו. החשיבות של החינוך הבלתי פורמאלי ככור היתוך ניכרת בסוף השנה הזו לאחר עבודה חברתית וקהילתית של שנה שלמה.

השובך שעד סוף יוני שימש כמרכז ליבה, קורם עור וגידים ועבודות השיפוץ והצביעה כבר התחילו. אני רוצה להודות ליהודה שנרתם לקדם במהרה את נושא הכנת הבתים לשנת תשפ"ד.

 

בעבר היה נהוג שתקופת הקיץ היא הזמן שבו הנעורים עובדים בענפים השונים בקיבוצים במסגרת ה"גיוסים" לרישיון נהיגה, המסע לפולין וטיול סוף יב'. כיום כבר אין גיוסים בקיבוץ חוקוק והנערים צריכים למצוא תעסוקה בעצמם, מי בעבודה כזאת או אחרת ומי בזמן מסך אין סופי.

דבר מדהים מאוד שמתרחש בקרב חלק מהנערים הצעירים של חוקוק הוא שהם מבקשים להגיע לבתי הילדים בקיץ וחלקם אף במהלך השנה, פשוט כי הם רוצים לעזור ולעבוד אפילו שאין תמורה כמו שהייתה בעבר.

גלי ומאיה עמר ומריה וייסוסר התנדבו במהלך השנה בבית סביון ועדיין ממשיכות בכך וליאור ליטבינוף מתנדב בגן חצב. אנחנו כמערכת נחשוב על דרך להודות להם בסוף השנה אבל גם כקהילה אנחנו צריכים לעודד ולהוקיר את הנוער המדהים שגדל פה.


אני מאחלת לכולנו קיץ בטוח ומהנה
ענת

תגובות

באפשרותך להגיב כאן

שם
תוכן התגובה